Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sigortası, genç ve yetişkin fark etmeden herkese hitap eden bir sigorta türüdür. Sigortalia aracılığıyla tüm BES sigortalarınızı yaptırabilir, hayat standartlarınızı emeklilik dönemi için güvenli hale getirebilirsiniz. Bireysel emeklilik sigortası yaptırarak tasarruf edebilir, yatırım yapabilirsiniz. Tüm yatırım ve tasarruf imkanlarını incelemek için Sigortalia Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurabilirsiniz. 13 yılı aşkındır sigortacılık sektöründe yer alan acentemiz, emeklilik döneminizde rahat edebilmeniz adına size uygun paketler sunacaktır.
Bilgilerini gir, en uygun teklif için hemen seni arayalım.
 

Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir?

Bireysel emeklilik sigortası, BES sistemi olarak bilinmektedir. Bu sistem, devlet tarafından desteklenen, tasarruf ve yatırım yapabilmenizi sağlayan ve emeklilik döneminizde güvence altında olmanızı sağlayan bir sistemdir.

Genç yaşlarda enerjimiz yerinde iken yaşam standartlarımızı koruyabiliriz fakat ilerleyen yaşlarda, özellikle emeklilik dönemi içerisinde, bu standartları korumak oldukça zordur. Dolayısıyla her yaştan kişinin emeklilik dönemini düşünerek hareket etmesi gerekir.

Bu döneme geçişte genç yaşlardayken tasarruf ve birikim yapmak, BES sigortasına sahip olmak, oldukça önemlidir. Hem hayatınızı kısıtlamak zorunda kalmaz hem de rahatça birikim yapabilirsiniz. Böylelikle emekliliğiniz boyunca kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Sigortası Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sigortasına sahip olmak, oldukça basittir. Bunun için Sigortalia ile iletişim kurabilir, uzman ekip arkadaşlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bireysel Emeklilik sistemi içerisine üye olabilmeniz için acentemiz ile iş birliği yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olmak için yapmanız gereken ilk adım, Sigortalia aracılığıyla başvuru formunu doldurmaktır. Başvurunuz onaylandıktan sonra uzman danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecek ve sizin için en uygun olan sigorta paketlerini sunacaklardır.


 

Sizin için en uygun olan paketi tercih ettikten sonra ödemelerinizi banka ya da kredi kartı yoluyla yapabilir, Sigortalia Üyelik sayfası üzerinden sahip olduğunuz tüm poliçeleri inceleyebilirsiniz.

Yüzde 25 devlet katkısına sahip olan bu sigorta türüne sahip olduğunuzda emeklilik döneminize geçene kadar birikim yapmaya başlarsınız.

 

BES Yatırım Fonu Nedir?

BES yatırım fonu ya da emeklilik yatırım fonları sahip olduğunuz poliçeniz ile birlikte yatırım yapmanızı sağlar. Bireysel Emeklilik sigortasının temel amacı, yatırım aracı olmasıdır.

Sahip olduğunuz sözleşme çerçevesinde risk ve fon dağılım tablonuzu inceleyerek, fonlarınızı yönetebilir, aktarabilir ve ek gelir kazandırmasını sağlayabilirsiniz.

Emeklilik planınızda kullanabileceğiniz yatırım fonları ise;

 • Hisse Senedi Fonları
 • Kamu Ve Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonları
 • Karma Borçlanma Araçları Fonu
 • Karma Fonlar
 • Uluslararası Hisse Senetleri Fonu
 • Uluslararası Borçlanma Araçları Fonu
 • Uluslararası Karma Fonlar
 • Esnek Fon
 

Devlet Destekli Alacak Sigortası Nedir?

Devlet destekli alacak sigortası KOBİ’ler tarafından üstlenilen risklerin, yerel ve uluslararası sigortacılık piyasası, sermaye piyasası ve bu piyasalarla ilgili yüklenici kuruluşları kapsamaktadır. KOBİ’lerin yüklenici kuruluşlardan alacaklarını temin edememesi durumunda, gerekli şart ve koşullara uyum sağladığı takdirde, alacaklarının büyük bir çoğunluğunun devlet tarafından karşılanmasını ifade eder.

KOBİ’lerin bu destekten faydalanabilmesi için risk değerlendirmesinden geçmesi gerekir. Bu değerlendirme Türk Reasürans ekibi tarafından yapılmaktadır. Ekip tarafından yapılan analiz sonucunda, sigorta talep eden KOBİ’nin vadeli satışlarından elde etmiş olduğu cironun yüzde 50’si, ciro büyüklüğü baz alınarak büyükten küçüğe doğru sıralanır. Bu sıralama sonucunda, alıcılardan her biri için 1 ve 6 arasında skor verilmektedir.

 

Alacak Sigortası Teminatları Nelerdir?

Alacak sigortası teminatları sahip olduğunuz poliçe türüne göre değişmektedir. Fakat Sigortalia tarafından sunulan genel teminatlar aşağıdaki gibidir:

Alacak Sigortası Teminatları

 • 2019 yılında faaliyete geçen sisteme göre işletmenin 2019 yılı sonu elde ettiği cirosu esas 125 milyon TL’yi aşmamalıdır. Bu tutarı aşmayan KOBİ’lerin vadeli çekleri ve açık hesap alacakları güvence altına alınmaktadır.
 • Ticari faaliyet sonucunda doğan ve müşteri başına 750 bin TL’yi geçmeyen alacakların ödenmeme riski teminat altına alınmaktadır.
 • Türk Reasürans risk ekibi tarafından poliçe teklif aşaması ve dönemi içerisinde yapılan ilave Kredi Limitleri analiz edilmektedir. İlave Kredi Limitleri de poliçe çerçevesinde tahsil edilmektedir.
 • Tüm ödenmemiş alacakların tahsilat ve takip işlem masrafları sözleşme kapsamında karşılanmaktadır.
 • Bilanço aktifinde yer alan alacakların kalitesi korunmaktadır.
 • Yeni hesap yılı başlamadan önce kredi yönetiminin maliyeti kesinleştirilir. Bu maliyet kesinleştirme işlemiyle birlikte öngörülemeyen kayıplar için ödenen prim 30 katına çıkarılabilmektedir.
 • Satışların artması durumunda,yeni müşteri kazanımına ortak olunur. Artan finansal risklere karşı cironun sağlıklı bir şekilde büyütülmesi sağlanır.
 • Türk Reasürans ekibi tarafından, doğru müşteriler ile çalışmanız sağlanır. Böylelikle küçük cirolu ve daha yüksek kar marjlı müşterilere odaklanmanız kolaylaşır.
 

BES Avantajları Nelerdir?

BES sistemi uzun yıllar boyunca gerçekleştirilen birikimlerin, emeklilik hakkı kazanıldığında ek bir gelir sağlamasıdır. Bu sistem devlet tarafından desteklenmektedir.

Katkı payı ödemeleriniz, belirlemiş olduğunuz fon ile değerlendirilmekte ve emeklilik sürecinizde değer kazanmaktadır.

Bu sisteme 10 yıl boyunca katılır ve 56 yaşını doldurursanız, emeklilik hakkı kazanmış olursunuz. 10 yılı aşan birikimlerinizi ise toplu olarak isteyebilir veya aylık taksitlere böldürerek tıpkı emekli aylığı alır gibi alabilirsiniz.

Genel itibari ile BES avantajları hakkında bilgi vermek gerekir ise:

 • BES sistemi birikim ve tasarruf yapmanızı sağlar
 • BES sistemi vergiden muaftır. Dolayısıyla hiçbir vergi ödemezsiniz.
 • Birikimler yüzde 25 devlet katkı payı ile desteklenmektedir. Böylelikle her katkı payı tutarının yüzde 25’i devlet tarafından verilmektedir.
 • Sahip olduğunuz fonları Sigortalia aracılığıyla dilediğiniz zaman kontrol edebilir, fon yönetimi yapabilirsiniz.
 • Yine Sigortalia aracılığıyla sahip olacağınız bireysel emeklilik sigortanızın bütçesini dilediğiniz zaman azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.
 

Neden Bireysel Emeklilik Sigortası Yaptırılmalı?

Bireysel emeklilik sigortası yaptırdığınızda, emeklilik döneminizde ek bir gelir elde etmiş olursunuz. Bu geliri dilerseniz eşit taksitler halinde (tıpkı maaş alır gibi) ya da toplu bir şekilde alabilirsiniz. Böylelikle emeklilik yaşamınız boyunca maddi yönden herhangi bir problem yaşamadan yaşam standartlarınızı koruyabilirsiniz.

BES poliçesi, devlet tarafından desteklenen bir sigorta ürünüdür. Dolayısıyla katkı paylarınızın %25’i devlet katkısı alır. Bu da birikim yapmanıza olanak tanır.

Hem tasarruf edebilmek hem de birikim yapabilmek açısından en iyi sigortacılık ürünü BES’tir. Sigortalia aracılığıyla BES katkı paylarınızı sürekli olarak takip edebilir, fonlarınızın yönetimini sağlayabilirsiniz. Bu da gelirinizi arttırmanın bir yoludur. Kendi emeklilik planınız hakkında söz hakkı sahibi olursunuz.

 

Bireysel Emeklilik Sigortası Fiyatları

Bireysel emeklilik fiyatları sahip olduğunuz poliçeye göre değişmektedir. Emeklilik planı, sigortalının yaşına, mesleğine göre hazırlanmaktadır. Dolayısıyla poliçe içerisinde yer alan teminatlarda bu durumlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Sigortalia Bireysel Emeklilik sigortası ürününe sahip olduğunuzda ana teminatlar ile birlikte ihtiyacınıza yönelik ek teminatları da poliçeniz içerisine ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz her bir teminat için ödeme yapmanız gerekir.


 

Hem bütçenizi aşmadan hem de düzenli ödeme yapabilmeniz için acentemiz 25’ten fazla şirket üzerinden sizlere avantajlı paketler ve ayrıcalıklı fiyatlar sunmaktadır. Bunun için “BES Teklifi Al” bölümümüzden, Müşteri Hizmetleri Destek Hattımızdan ya da Canlı Destek platformumuzdan bilgi alabilirsiniz.

 

BES Fiyat Teklifi Al

Bireysel emeklilik sözleşmeniz için Sigortalia danışmanlarımızla görüşebilir ve 3 adımda poliçenize sahip olabilirsiniz. Bu adımlar sırası ile:

1. Adım

Sigortalia Başvuru formunu doldurun ve başvurunuzu bizlere gönderin.

2. Adım

Sigortalia tarafından 25’ten fazla şirket ile size sunulan BES sigorta paketlerini, fiyat tekliflerini inceleyin.

3. Adım

Seçtiğiniz paket için kredi ya da banka kartınızla ödemenizi yapın. Kredi kartı kullanımınızda poliçe bedelinizi eşit taksit tutarları ile ödeyebilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Bireysel emeklilik hesaplama poliçe yaptıracak vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Bu hesaplamayı sigorta danışmanlarımız sizlere sunmaktadır. Fakat dilerseniz sizlerde hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Sigorta katkı payınız, çalışma priminizin brüt tutarının %3’ü oranında hesaplamaktadır. Bu tutar almış olduğunuz maaştan otomatik olarak kesilmektedir. Dilerseniz bu tutarı iki katına çıkarabilir ya da %1 oranına düşürebilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Sahip olduğunuz bireysel emeklilik sigortanızı ve katkı paylarınızı Sigortalia aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz var olan poliçenizi bizlere yönlendirebilir, fonlarınızın sigorta danışmanlarımız aracılığıyla daha iyi bir şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sorgulama için “e-Devlet” üzerinden ya da Sigortalia Üyelik sayfası üzerinden takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet üzerinden birikimlerinizi takip etmek için “e-Hizmetler - Emeklilik Gözetim Merkezi - Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” sayfasını incelemeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Ak Sigorta
Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Ankara Sigorta
Arex Sigorta
Aveon Global Sigorta
AXA Sigorta
Corpus Sigorta
Demir Sağlık ve Hayat
Dubai Sigorta
Eureko Sigorta
Generali Sigorta
Gri Sigorta
Groupama Sigorta
Gulf Sigorta
HDI Sigorta
Hepiyi Sigorta
Koru Sigorta
Magdeburger Sigorta
Mellce Sigorta
Neova Sigorta
Orient Sigorta
Prive Sigorta
Quick Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Sigorta
Şeker Sigorta
Türkiye Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Unico Sigorta
Zurich Sigorta