Kefalet Sigortası

Kefalet sigortası Sigortalia aracılığıyla sahip olacağınız poliçelerden biridir. Bu poliçe türünde Sigortalia, sizler için “kefil” olmakta ve sizin yerinize kurum ya da kuruluşlara ait olan borçlarınızı ödeyemediğiniz takdirde zararınız temin etmektedir. Böylelikle borcunuz karşısında sigorta şirketimize bir taahhüt vermiş olursunuz.
Bilgilerini gir, en uygun teklif için hemen seni arayalım.
 

Kefalet Sigortası Nedir?

Kefalat sigortası bankalar tarafından düzenlenen teminat mektubu işlevine sahip olan bir poliçedir. Zaman içerisinde artan riskler, değişen piyasa koşulları ve yenilikler, maliyetlerin de artmasına sebep olmuştur.

Artan maliyetler sebebiyle pek çok ülkede (Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik) uygulamaya alınan kefalet sigortası ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır.
 

Hazine Müsteşarlığı (2014a) tarafından yayımlanan, “Kefalet Sigortası Genel Şartları” ve Resmi Gazete’de (2014b) de yayınlanan “Sigorta Branşlarına İlişkin 2007/01 no’lu Tebliğ”e ek olarak, 30261 sayılı Resmi Gazete’de (2017) “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayınlanmış ve bu şekilde Kefalet Sigortası yasal olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’deki yerleşik sigorta şirketleri tarafından 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 4. ve 34. maddelerinde yapılan değişiklik sonucunda, işletmelerin kamu ihaleleri dâhil olmak üzere tüm ihalelerde teminat olarak kefalet senedi göstermesi kabul edilmiştir.

Böylelikle ülkemizde kefalet poliçesi yasallaştırılmış, uygun hale getirilmiş ve teminat türleri tanımlanarak sigorta şirketleri tarafından sunulabilen bir ürün haline getirilmiştir. Bu ürün ihaleye katılım açısından geçici, kesin ve avans kefalet senedi olarak üç çeşit şeklinde sunulmaktadır.

 

Sigortalia Kefalet Senedi Nasıl Alınır?

Sigortalia aracılığıyla kefalet senedi sahibi olmak için öncelikle “Başvuru Formu” doldurmanız gereklidir. Sadece üç adımda kefalet senedi sahibi olabilirsiniz!

Kefalet senedi

Sizin için sunulan avantajlı paketleri, poliçe türlerini ve fiyat tekliflerini inceleyin. Ödemenizi banka/kredi kartı yolu ile gerçekleştirin ve poliçenin sahibi olun.

Finansal Dökümanlar

Poliçe için gerekli olan hesap özetleri, bilanço vb. finansal dökümanları bizlere gönderin.

Avantajlı Paketler

Kefalet senedi almak için internet sitemiz üzerinden ya da Çağrı Merkezimiz aracılığıyla başvurunuzu bize iletin.

 

Kefalet Sigortası Genel Şartları Nedir?

Şirketler tarafından ihalelerde teminat mektubu olarak kullanılabilen kefalet sigortası için belirlenen genel şartlar bulunmaktadır. Borçlunun yükümlülüğünü yerine getirememesi rizikosu karşısında, poliçe tarafından belirlenen genel ve özel şartlara uyum sağlaması gereklidir.

Bu şartlara uyum sağlandığında borçluya kefil olarak sigorta şirketimiz tarafından teminat verilir. Bu teminat sonucunda Sigortalia tarafından lehdara ya da lehdarlara ödeme yapılmaktadır.

Bu ödeme iki çeşitte gerçekleşebilmektedir:

Direkt Olarak

Kefalet yolu ile kefil olunan kişi adına ödeme yapılması

Dolaylı Kefalet Yolu

Banka, kredi garanti kuruluşlarına ya da finans kuruluşlarına ödeme yapılması

Bu poliçeye sahip olan şirketlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta “kefalet” kapsamında ödeme yapılacak olmasıdır. Yani, Sigortalia borçlarınıza kefil olmaktadır. Bunun karşılığında da sizlerden taahhüt vermeniz beklenmektedir. Bu taahhüdünüz, “kefalet senetlerinizi” belli bir ödeme planına bağlı olarak ödemenizdir.

 

Kefalet Sigortası Fiyatları

Kefalet sigortası fiyatları sahip olduğunuz teminatlara, ihtiyacınıza yönelik tercih ettiğiniz ek teminatlara, borçluluk durumunuza, finansal portföyünüze ve piyasa içerisindeki risk durumunuza göre değişmektedir.

Sigortalia 25’ten fazla sigorta şirketiyle anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Kefalet sigortası fiyat tekliflerini incelerken Sigortalia; Quick Sigorta, Sompo Japan gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden teklif almanızı sağlamaktadır.

Sizin için hazırlanan paketlerin tamamı, ihtiyaçlarınızı kapsamakta ve bütçenize uygun ödeme planıyla sunulmaktadır. Fiyat tekliflerini incelemek ve sigorta poliçelerinize ait bilgileri görmek için web sitemizden üyelik oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak Sigortalia Müşteri Hizmetleri Hattını arayarak bizlerle iletişime geçebilir, kafanıza takılan her soru için cevap bulabilirsiniz. 13 yılı aşkın süredir sigortacılık sektöründe yer alan şirketimiz, sizlere her anlamda yardımcı olacaktır.

 

Kefalet Sigortası Teminatları

Teminat mektubunun muadili olarak işlev görev kefalet poliçesi için belirlenen teminatlar bulunmaktadır Bu teminatlar kapsamında sigortadan faydalanabilir ve borçlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Performans Teminatı

Proje sahiplerinin sözleşme içerisinde belirlenen şartlar dahilinde, yükümlülüklerini yerine getirememesi riskine karşı korunmasıdır.

Geçici Teminat

Diğer adıyla “İhaleye Katılım” teminatıdır. Sigortalının ihale tamamlanmadan ihaleden ayrılması, ihaleye kazanmasına rağmen sözleşmeden vazgeçmesi riskine karşı korunmasıdır.

İmalat, Bakım ve Onarım Teminatı

Üretim alanındaki iş performansının iş teslimi sonrasında değerlendirilememesi ya da işçilik kusuru sebebiyle ortaya zararın çıkması durumunda gösterilen teminattır.

Gümrük ve Mahkeme Teminatı

Bu teminatta lehtar vergi ve gümrük daireleri ile mahkemelerdir. Lehtar tarafından dava açılması durumunda gümrükten mal çekilmesi, gümrükteki işlemlerde hata oluşması gibi durumlara karşı sigorta ettiren kişiden kamu alacağının talep edilmesine yönelik sunulan teminattır.

Sözleşme Teminatı

Borçlunun imzaladığı sözleşmeler karşısında yükümlülüklerini yerine getirememesi karşısında verilen teminattır.

 

Kefalet Sigortası İçin Gerekli Belgeler

Kefalat sigortası belgeleri ikiye ayrılmaktadır. Sigortalia tarafından istenen belgeler ve borçludan istenen belgeler şeklindedir.

Sigortalia tarafından istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

  • İhale tarihi
  • Lehtar kurum bilgisi
  • Kefalet vadesi
  • Kefalet ücreti

Borçludan istenen belgeler ise aşağıdaki gibidir:

  • Vergi beyannamesi
  • Mizan, bilanço, gelir tablosu
  • Findeks raporu
  • İmza sirküleri
  • Vergi levhası ve Ticaret Sicili Gazetesi

Sıkça Sorulan Sorular

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Ak Sigorta
Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Ankara Sigorta
Arex Sigorta
Aveon Global Sigorta
AXA Sigorta
Corpus Sigorta
Demir Sağlık ve Hayat
Dubai Sigorta
Eureko Sigorta
Generali Sigorta
Gri Sigorta
Groupama Sigorta
Gulf Sigorta
HDI Sigorta
Hepiyi Sigorta
Koru Sigorta
Magdeburger Sigorta
Mellce Sigorta
Neova Sigorta
Orient Sigorta
Prive Sigorta
Quick Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Sigorta
Şeker Sigorta
Türkiye Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Unico Sigorta
Zurich Sigorta