Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mesleki sorumluluk sigortası, sigortalının mesleki faaliyetini yerine getirirken her türlü üçüncü şahıs tarafından bu faaliyetleri yerine getirememesi durumunda koruyan ve bu durumda tazminat talep etmesini sağlayan bir sigortadır. Sigortalia aracılığıyla mesleki sorumluluk sigortası yaptırabilir, iş yerinde başınıza gelebilecek görev aksatma, hata, yanlış beyanda bulunma, hatalı ve yanıltıcı beyan verme, gizliliği ihlal etme, mesleki hizmet çerçevesi içerisinde kusur ve ihmaller ile birlikte mesleki hizmeti yerine getirememe durumlarını güvence altına alabilirsiniz.
Bilgilerini gir, en uygun teklif için hemen seni arayalım.
 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Her mesleğin kendi alanında belli bir zorluğu vardır. Fakat bazı meslek gruplarında hata yapılması demek, sıkıntılı durumların yaşanması demektir. Böyle bir durumda üçüncü kişiler mağdur olabilmekte, maddi ve manevi hasara uğrayabilmektedir.

Mesleki sorumluluk sigortası (mali sorumluluk sigortası) maddi ve manevi hasara uğrayan üçüncü kişilerin ve sigortalının haklarını korumasını sağlayan, tazminat talep etmesine izin veren bir sigorta türüdür.


 

Yukarıda bahsedilen durumlara karşı oluşacak zararları güvence altına almaktadır. Özellikle insanlar ile ikili ilişkileri yoğun bulunan (avukat, eczacı, mühendis, doktor, mimar vb.) mesleklere sahip olan kişilerin yaptırması gereken bu sigortaya Sigortalia aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

Mesleki çalışma esnasında herhangi bir yanlış veya eksik işlem nedeniyle maddi ve manevi hasarı karşılamak, yasal tazminat hakkına sahip olmak ya da bu tazminata karşı koruma sağlamak için bu sigortanın yapılması gereklidir.

Mesleki kuruluşlara üyeliği bulunan (oda ve birlikler) meslekler için yapılması gereken fakat zorunlu olmayan bu sigorta çeşidi, işyeri sahiplerini de güvence altına almaktadır. Böylelikle zarar halinde mali tazmin sorumluluğu üstlenildiğinde, risk kaygısı olmadan mesleğin güven içerisinde devam edilmesi sağlanmaktadır.

 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Yukarıda belirtilen meslek grupları üyeleri mesleki faaliyetleri sırasında kendilerini savunmak zorunda kalabilir, hakarete uğrayabilir ve maddi ve manevi anlamda zarara uğrayabilmektedir. Bu zararın ortadan kaldırılması ve yasal haklarının korunması için mesleki sorumluluk poliçesi yaptırmaları gereklidir.

Poliçenin kapsamına; ihmal sonucu görevin aksatılması, hata yapılması, yanlış beyanda bulunmak, hatalı veya yanıltıcı beyan vermek, gizliliğin ihlal edilmesi, mesleki hizmeti yerine getirirken kusur ve ihmal yapılması ya da mesleki hizmeti yerine getirememesi girmektedir.

 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Hangi Meslekleri Kapsar?

Sorumluluk sigortası birebir insan ilişkilerine dahil olan ve hata kaldırmayan meslek grupları tarafından yapılmalıdır. Finansal sigorta olarak da bilinen mesleki sorumluluk sigortasının yapılması zorunlu değildir. Fakat aşağıdaki meslek grupları tarafından bu poliçeye sahip olunması hem meslek grubu üyesini hem üçüncü kişiyi hem de iş vereni korumaktadır.

Mesleki Sorumluluk Sigortasının Kapsadığı Meslek Grupları;

 • Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler
 • Avukatlar (Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası)
 • Mimar ve Mühendisler
 • Seyahat Acenteleri
 • Yönetim Danışmanları
 • Medya Hizmetleri
 • Bilgi İşlem ve Programlama
 • Sigorta Acenteleri ve Brokerleri
 • Çeviri Büroları
 • İnsan Kaynakları
 • Destek hizmetleri ve Çağrı Merkezleri
 • Ekspertiz Hizmetleri

Bu meslek gruplarında yer alan biriyseniz, yasal haklarınızı korumak ve tazminat talep edebilmek için Sigortalia danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. 25’ten fazla sigorta şirketiyle çalışan Sigortalia, sizin için en uygun paketleri hazırlayacak ve sunacaktır.

 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Teminatları

Sigortalia ile sahip olacağınız sorumluluk sigortası teminatları arasında savunma ve mahkemeye katılma masrafları, hakaret, manevi tazminat talepleri vb. teminatlar bulunmaktadır. Böylelikle uğrayabileceğiniz her türlü maddi ve manevi zarar teminat altına alınmaktadır.

Poliçe içerisinde belirtilen teminatlar haricinde, ek teminat koyulmasını talep edebilirsiniz. Böylelikle kendinizi karşılaşabileceğiniz tüm risklere karşı güvence altına alabilirsiniz. Bu meslek gruplarına üye olan kişilerin “Hayat Sigortası” yaptırması da önerilmektedir. Ek teminatlar poliçenizin fiyatını değişmektedir.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Fiyat

Kişisel olduğu için değişkenlik göstermektedir. Sigortalia 25’ten fazla şirket üzerinden sizlere fiyat ve paket teklifi sunmaktadır. Sizin için en uygun olan poliçeyi incelemek ve fiyat tekliflerini görmek için web sitemiz üzerinden üyelik oluşturabilir, Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da Canlı Destek ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Mesleki sorumluluk sigortası teminatları;

Savunma Masrafları

Sigortalının aleyhine talep edilen mahkeme masraflarını ve avukat ücretlerini kapsamaktadır.

Mahkemeye Katılma Masrafları

Sigortalının mahkemeye katılması gerektiğinde günlük ihtiyaçlarının karşılanması anlamına gelmektedir.

Hakaret, Manevi Tazminat Talepleri

Sigortalı herhangi bir kişi tarafından hakarete uğradığında tazminat ve manevi tazminat talebinde bulunabilmektedir.

 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Her sigorta poliçesinde olduğu gibi sorumluluk sigortası poliçesinin de genel şartları bulunmaktadır.

Sorumluluk Sigortasının Genel Şartları;

 • Karşılaşılan kaza ya da hata, poliçe içerisinde belirtilen faaliyet esnasında ve poliçe süresinde gerçekleşmelidir.
 • Kaza sonucu sorumluluk üstlenme durumunda tazminat talep edilmesi olması gereklidir.
 • Poliçe içerisinde aksi belirtilmemiş ise iş yerinde çalışan personelin sorumluluğu, poliçeye dahil edilmektedir.
 • Bazı giderler de güvence kapsamına dahil edilmektedir. 

Bu giderler arasında;

 • Personellerin ya da işyeri sahiplerinin yasaya aykırı ve etik olmayan hareket ya da davranışlarda bulunmasıyla oluşan zararlar
  Personellerin ya da işyeri sahiplerinin alkol ve uyuşturucu alması sebebiyle oluşan zararlar
 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Süresi Nedir?

Sigortalıyı, personeli, işyeri sahibini ve üçüncü şahısları maddi ve bedeni zararlara karşı koruyan bu sigortanın poliçe süresi boyunca ve poliçe bitişi ile 2 yıl içerisindeki zarar durumlarını kapsadığı unutulmamalıdır.

Her poliçe 1 yıllık dönemi kapsamaktadır. Poliçe yenilenmediği takdirde 2 yıl içerisinde oluşabilecek tüm zararlar, gelebilecek tazminat talepleri ve maddi kayıpları güvence altına alabilirsiniz.

Poliçenin başlangıcı ile birlikte mesleki faaliyetlerinizi yerine getirirken kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz.

 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Fiyatları

Mali sorumluluk sigortası fiyatları seçeceğiniz sigorta paketine, ek teminatlara ve risk analizinize göre değişmektedir. Poliçe hazırlanırken mesleki riskiniz göz önünde bulundurulmaktadır. Dolayısıyla en riskli meslek gruplarının sigorta bedeli yüksek olmaktadır.

Sigorta bedelinizin doğru ve gerçekçi bir şekilde hazırlanması gerekir. Bunun için sigortacılık sektöründe 13 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Sigortalia danışmanlarıyla görüşmeli ve risk analizinin yapılmasını talep etmelisiniz.


 

Sigortanızın kapsamında yer alan durumlar, belirtilen tazminat tutarı ve risk analiziniz direkt olarak poliçe bedelinizi etkilemektedir. Tazminat için poliçe içerisinde belirtilen en yüksek tutar olduğunu da unutmamalısınız. Sigortanızın içerisinde ferdi kaza sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası ya da hayat sigortası gibi çeşitli ek güvenceler de ekleyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda poliçe bedelinizin fiyatı değişecektir.

Hem mesleki hem de kişisel sağlığınız, güvenliğiniz, yasal haklarınız için size en uygun olan poliçeyi ve kapsamını öğrenmek adına danışmanlarımızla mutlaka iletişime geçiniz…

Sıkça Sorulan Sorular

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Ak Sigorta
Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Ankara Sigorta
Arex Sigorta
Aveon Global Sigorta
AXA Sigorta
Corpus Sigorta
Demir Sağlık ve Hayat
Dubai Sigorta
Eureko Sigorta
Generali Sigorta
Gri Sigorta
Groupama Sigorta
Gulf Sigorta
HDI Sigorta
Hepiyi Sigorta
Koru Sigorta
Magdeburger Sigorta
Mellce Sigorta
Neova Sigorta
Orient Sigorta
Prive Sigorta
Quick Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Sigorta
Şeker Sigorta
Türkiye Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Unico Sigorta
Zurich Sigorta